„Nieprawidłowa komunikacja w grupie, czyli jak powstaje plotka?”
Gdzie diabeł dobranoc mówi do ciotki,
gdzie w cichej niezgodzie przyszło nam żyć,
na piecu gdzieś mieszkają plotki,
wychodzą na świat, gdy chce im się pić.
Niewiele im trzeba, żywią się nami,
szczęśliwą miłością, płaczem i snem,
zwyczajnie, ot, przychodzą drzwiami,
odchodzą, gdy ktoś postraszy je psem.”
„Ludzkie gadanie”
Agnieszka Osiecka
W dniu 12 marca 2024 roku w ramach cyklicznych warsztatów mediacyjnych rozmawialiśmy o zakłóceniach w relacjach międzyludzkich, czyli jak powstaje plotka? Chyba każdy wie co to jest plotka. A tak ku przypomnieniu – plotka to kontrolowany przepływ informacji, zwykle krótkich wiadomości o charakterze szkalującym, bądź prowokacyjnym; niesprawdzona lub kłamliwa pogłoska powtarzana z ust do ust, najczęściej szkodząca czyjejś opinii. Rozpowszechnianie plotek stępia wrażliwość człowieka na potrzeby innych i buduje niekorzystny klimat dla relacji międzyludzkich.
Podczas warsztatów rozmawialiśmy na temat efektywnej komunikacji międzyludzkiej. Metodą burzy mózgów zastanawialiśmy się – co to jest komunikacja? Jakie są rodzaje komunikacji? Jak przebiega proces komunikacji?
Następnie poprzez udział w zabawie dydaktycznej „na własnej skórze” mogliśmy się przekonać, jak to się dzieje, że rodzą się plotki, jakie są skutki plotek i jak zapobiegać plotkarstwu. Była to świetna lekcja rozwijania umiejętności emocjonalno – społecznych, empatii, życzliwości i szacunku do drugiego człowieka.
Warsztaty zakończyliśmy przekonaniem, że każdy człowiek powinien być odpowiedzialny jest za swoje słowa i pojawiające się emocje.