„Czytaj, by być pewnym siebie,
  Czytaj, by być w siódmym niebie,
                                           Czytaj, żeby więcej wiedzieć,
                                               Czytaj, żeby jaśniej myśleć,
                                               Czytaj, żeby poznać świat,
                                          Czytaj, nieważne ile masz lat.”

                        „Wiersz o czytaniu”- Renata Czajęcka

                                                                          

O tym, że warto czytać książki nie trzeba nikogo przekonywać. Książka może stać się naszym najlepszym przyjacielem, świetnym lekarstwem na gorsze samopoczucie, źródłem motywacji do poszerzania wiedzy, odkrywania świata oraz rozwijania wyobraźni i kreatywności. Dlatego też mając na uwadze dobre samopoczucie i wzmacnianie zdrowia psychicznego naszych podopiecznych w ramach autorskiego projektu „Dbamy o dobrostan i zdrowie psychiczne” włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto, obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) i ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz promocję czytelnictwa.

W ramach obchodów zrealizowaliśmy wiele ciekawych pomysłów na kreatywne spędzenie czasu i poznanie mocy słowa pisanego. Trudno wygrać z technologią ale chociaż na chwilę warto zawalczyć o zainteresowanie dzieci książką. Wspólnie podjęliśmy to wyzwanie …

Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej czytali wybrane bajki H.Ch. Andersena i wiersze J. Brzechwy. Następnie wykonywali ilustracje do swoich ulubionych bajek oraz rozwiązywali zgadywanki i quizy dotyczące postaci z ostatnio przeczytanych książek. Ciekawą formą były zabawy dydaktyczno – językowe, które polegały na wylosowaniu fragmentów wierszyków i dokończeniu cytatów.

Natomiast uczniowie klas starszych – IV–VIII oraz liceum wzięli udział w warsztatach czytelniczych. Wspominaliśmy swoje ulubione książki z dzieciństwa, następnie metodą burzy mózgów zastanawialiśmy się nad argumentami za czytaniem książek oraz wzięliśmy udział w konkursie literacko – plastycznym pt. „Mój ulubiony bohater lub inspirujące wydarzenie z ostatnio przeczytanej książki”.

Powstało wiele ciekawych sketchnotek, map myśli, prezentacji i plakatów promujących czytelnictwo.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia!!!!

                                                                                                      Opracowanie: A. Boczek, K. Kleniewska, ACK, E. Józwik