Karnawał

Nazwa karnawał pochodzi od łacińsko – włoskiego słowa carnavale, którego człony caro – mięso i vale – bywaj, oznaczają razem, w wolnym przekładzie, pożegnanie mięsa, a wraz z nim wszelkiego rodzaju uczt, zabaw            i hulanek oraz nieuchronne zbliżanie się Wielkiego Postu.         Jak okazuje się, zwyczaj organizacji balów, korowodów i zabaw ukształtował się w średniowieczu. – Tym zwyczajem, który dla nas w tej chwili jest podstawą wszystkich karnawałów, były rytuały związane z obchodami święta Dionizosa, czyli boga greckiego.

Karnawał jaki znamy dziś, swój początek miał we Włoszech w drugiej połowie X wieku. Pierwsza wzmianka pochodzi z dokumentu doży Wenecji Vitale Faliero z 1094 roku, w którym mowa jest o publicznej rozrywce i tam też po raz pierwszy pojawia się słowo “Carnevale”.

Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

     Spośród tradycji karnawałowych w Polsce najbardziej znane są: korowody przebierańców, orszaki i kolędowanie, bale przebierańców, Tłusty Czwartek, kuligi.

     Dzisiaj najbardziej znanymi i hucznie obchodzonymi karnawałami na świecie są ten w Rio de Janero ( w Brazylii) wpisany w 2004 roku do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa zabawa karnawałowa na świecie oraz karnawał             w Wenecji (we Włoszech), słynący z przepięknych, bogato zdobionych masek        i strojów karnawałowych.

      Wychowankowie naszej szkoły przyszpitalnej zgodnie  z tradycją karnawałową przygotowali przepiękne maski karnawałowe. Zwieńczeniem świętowania będzie bal karnawałowy, w którym wezmą udział 12 lutego 2024

    Zapraszamy do obejrzenia masek karnawałowych!

 

 

                                                                                                  opracowała KK