Warsztaty zdrowego stylu życia – „Dieta na dobry nastrój i prawidłową pracę mózgu”

Wychodząc naprzeciw ważnym zagadnieniom wspierania zdrowia psychicznego i poprawy samopoczucia naszych podopiecznych w czerwcu w Klinice Psychiatrii i Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży odbyły się profilaktyczne warsztaty zdrowego stylu życia. Rozpoczęły się pogadanką na temat wpływu diety na zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Uczniowie zastanawiali się nad czynnikami chroniącymi mającymi wpływ na dobrostan i zdrowie psychiczne człowieka.

Obejrzano film oraz prezentacje multimedialne na temat „Dieta na mózg” oraz „Czynniki wpływające na dobre samopoczucie”. Okazało się, że codzienne, prawidłowe nawyki prozdrowotne mogą w znacznym stopniu wpłynąć pozytywnie na ogólną kondycję psychofizyczną organizmu.
Uczniowie dowiedzieli się jakie produkty żywnościowe korzystnie wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne oraz jakich produktów unikać aby nie narazić się na kłopoty zdrowotne. Prawidłowo skomponowana dieta może niwelować objawy gorszego samopoczucia a nawet łagodzić stres.

Uczniowie już wiedzą, że na zdrowie psychiczne oraz ogólną kondycję organizmu oprócz zdrowej,  zbilansowanej diety korzystnie wpływa aktywność fizyczna, rozwijanie pasji i zainteresowań, odpowiednia ilość i jakość snu, dobre relacje z rówieśnikami oraz poznanie samego siebie, czyli mocnych i słabych stron charakteru. Wymaga to zawsze dużej świadomości i pracy nad sobą.

Atrakcyjne interaktywne ćwiczenia w aplikacjach Wordwall, LearningAps , Quizziz podsumowujące zajęcia prozdrowotne zmotywowały uczniów do większej dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie.

    Opracowanie: A. Boczek