Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniów Filii Szkoły oraz Kliniki Psychiatrii odwiedziła Pani Joanna Tarasiewicz – kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.

Pani Joanna przedstawiła uczestnikom prezentację multimedialną pt. „Magia Świąt Bożego Narodzenia” ukazującą tradycje i zwyczaje tego okresu.

W tradycji polskiej obchody Bożego Narodzenia zajmują miejsce szczególne i związane są z licznymi zwyczajami. Opowiedziano o wyjątkowości wieczerzy wigilijnej, która rozpoczyna się wraz z ukazaniem się na niebie pierwszej gwiazdki, o dzieleniu się opłatkiem, degustacji 12 postnych dań oraz zostawianiu jednego pustego nakrycia dla niespodziewanego gościa.

Przypomniano inne zwyczaje świąteczne – celebrowanie Pasterki, ubieranie choinki, wspólne śpiewanie kolęd oraz barwne obrzędy kolędnicze.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne podczas których uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli projektowali kartki świąteczne; wszyscy wykazali się nieograniczoną pomysłowością i inwencją twórczą. Nastrój wspólnych kreatywnych działań wprowadził uczestników w magiczną atmosferę zbliżających się Świąt i był świetną okazją do integracji społeczności szkolnej. Kartki zostaną przesłane lub wręczone sponsorom, personelowi medycznemu, przyjaciołom i sympatykom szkoły.


Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt. Niech magia Świąt Bożego Narodzenia napełni serca radością, miłością oraz wszelkim dobrem!

 Opracowanie:

A. Grabarska, A. Boczek, M. Rutkowska – Czępińska, B. Woszczek, E Józwik, E. Horbowska, K. Frankiewicz