Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy od ponad sześćdziesięciu lat. Święto zostało ustanowione w 1961 roku
z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę inauguracji w Paryżu, 27 marca 1957 roku, Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Odtąd Dzień Teatru jest koordynowany i obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

W szpitalu dziecięcym również uczciliśmy ten dzień, organizując warsztaty artystyczne wykorzystujące elementy teatru cieni. Podczas zajęć pracowaliśmy nad inscenizacjami wierszy Jana Brzechwy: „Fruwająca krowa” i „Żuk”. Nasi wychowankowie wykonali z brystolu bardzo oryginalne i charakterystyczne postaci i elementy scenografii. Okazały się one wdzięcznymi bohaterami mini-inscenizacji, ożywione za pomocą światła i animacyjnych umiejętności swoich twórców.

Wspólne tworzenie przedstawienia daje wielką radość i dużą satysfakcję – zwłaszcza, gdy po udanym występie dostajemy brawa od zadowolonej publiczności.

Opracowała: Paulina Połowniak- Gozdek