Świętujemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Klinice Psychiatrii rozpoczęły się już na wiele dni przed samą uroczystością rozważaniami na temat pojęcia ojczyzna, współczesnego patriotyzmu, wolności, pokoju, odmienności i akceptacji. Idąc tropem skojarzeń krążących wokół domu, poczucia bezpieczeństwa i wspólnej tożsamości powstały elementy dekoracji – odrysowane na papierze dłonie naszych wychowanków. Następnie każdy z nich ozdobił swój odcisk dłoni wg własnego, oryginalnego pomysłu. Powstała w ten sposób mozaika zamknięta w formie domu, która symbolizowała naszą różnorodność i wyjątkowość, a jednocześnie przynależność do wspólnoty.

          Podczas uroczystości, która odbyła się 9 listopada rozbrzmiały popularne pieśni patriotyczne i legionowe oraz wiersze klasyków polskiej poezji XIX i XX w., m. in.: Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herbarta, ukazujące różne aspekty miłości ojczyzny oraz związanych z nią trudów i poświęcenia…

Pointą naszego spotkania była „Modlitwa o pokój” – współczesna pieśń chóralna śpiewana a cappella, której nauczyliśmy się specjalnie na tę okazję. Niech zawarta w niej gorąca prośba: „O pokój Panie nasz błagamy Cię!” spełni się w codziennym życiu każdego z nas, naszej Ojczyzny oraz całego świata.