Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2023 – działania projektowe

W ramach przygotowań do Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które przypada 10 października, jak co roku w Klinice Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji w Lublinie oraz w Klinice Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego odbył się cykl zajęć profilaktycznych poświęconych tej tematyce. Rozmawialiśmy na temat strategii i metod walki ze stresem oraz technikami relaksacyjnymi; tworzyliśmy sketchnotki, mapy myśli oraz prezentacje multimedialne poruszające kwestie profilaktyki zdrowia psychicznego. Uczniowie zaprezentowali własne recepty na dobre samopoczucie i zdrowie.

Zostały omówione główne czynniki chroniące mające bezpośredni wpływ na ogólną kondycję psychofizyczną organizmu, czyli: właściwe, zbilansowane odżywianie, regularna aktywność fizyczna, zadbanie o higienę snu, rozwijanie zainteresowań i pasji, pozytywne relacje interpersonalne, poznanie swoich mocnych stron oraz kontakt z przyrodą. 

 Uczniowie przygotowali gazetki okolicznościowe  promujące to wydarzenie. W formie graficznej wyrażono swoje zdanie na temat aktywności podejmowanych na co dzień, które zmniejszają ich stan napięcia  i łagodzą  negatywne skutki stresu.

Przedsięwzięcie zorganizowano i przeprowadzono w ramach autorskiego projektu „Dbamy o dobrostan i zdrowie psychiczne”  –  Anna Boczek, Artur Maciuk, Kinga Kleniewska.