Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który przypada 10 października, przeprowadziliśmy na Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży szereg działań wychowawczo – profilaktycznych wspierających zdrowie, dobre samopoczucie i ogólną kondycję psychiczną naszych podopiecznych. Były zabawy integracyjne przy muzyce, warsztaty wspierające umiejętności społeczne, uczące zachowań asertywnych, poprawiające samoocenę i wzmacniające poczucie własnej wartości, projekcja filmów przedstawiających strategie i sposoby walki ze stresem i lękami, poznawano techniki relaksacyjne. Uczniowie wyrażali siebie w różny sposób – przygotowali opowiadania, sketchnotki i mapy myśli na temat sposobów poprawiających samopoczucie.

Teksty literackie dotyczące szczęścia jednostki oraz sposobów jego osiągania zainspirowały dzieci do opracowania „szczęśliwego przepisu”. Uczniowie przygotowali w formie plastycznej hasła – drogowskazy w 1. osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego. Forma gramatyczna miała za zadanie uzmysłowić dzieciom, że wszelka zmiana zaczyna się od nich samych „tutaj” i „teraz”. Celem takiego działania było budzenie w uczniach „poczucia sprawczości” i odpowiedzialności za własne życie. Hasła te stanowią receptę – drogowskaz, informują jakie działania należy podejmować, by świadomie kierować swoim życiem i tworzyć własny dobrostan.

Niezwykłą atrakcją okazał się spacer alejkami parku przyszpitalnego, który wprowadził wszystkich w przyjemny nastrój.

Akcja zorganizowana została w ramach autorskiego projektu „Dbamy o dobrostan i zdrowie psychiczne” koordynowanego przez A. Boczek.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Opracowanie: A. Boczek, ACK, A. Grabarska, K. Kleniewska