Walentynki – to piękny zwyczaj okazywania bliskim osobom miłości, życzliwości, uprzejmości i składania z serca płynących życzeń. W Filii szkoły Dzień Walentego upłynął niezwykle wesoło, miło i bardzo kreatywnie. Zastanawialiśmy się bowiem, ale tak pod kątem chemii, dlaczego zakochanie wprawia nas w pozytywny nastrój i dobre samopoczucie; jakie związki chemiczne za to odpowiadają? Nic dziwnego i skomplikowanego! Stan zakochania pobudza w organizmie produkcję oksytocyny, która nazywa się hormonem miłości ponieważ odpowiada za przywiązanie się do ludzi. Duża ilość oksytocyny w organizmie wzmaga poczucie zadowolenia i przyjemności ze … wszystkiego! Dlatego też warto pielęgnować przyjaźnie oraz wzmacniać pozytywne relacje międzyludzkie. A jaki jest wzór na miłość? Miłość to nic innego niż C8H11N, czyli fenyloetyloamina (PEA). To właśnie ten związek wydziela się w mózgu kiedy człowiek się zakochuje, sprawia szybsze bicie serca oraz wspaniałe samopoczucie.

I tak w przyjaznym klimacie twórczej, zespołowej pracy przygotowaliśmy piękne kartki walentynkowe, które zostały wręczone osobom dla nas szczególnie ważnym.

                                             Opracowanie: A. Boczek, A. Grabarska, B. Woszczek, M. Rutkowska – Czępińska