„Język ojczysty tak się nazywa,
bo go każdy w swojej ojczyźnie używa.
Dla małego Chińczyka jest to język chiński,
dla Rosjanina to będzie rosyjski.

Polski język jest znany od Bałtyku do Tatr,
mówi nim starsza siostra oraz młodszy brat.
Dziadek, babcia, mama i tata,
choć wcale nie zna go reszta świata.”

„21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące. Promowaniem i upowszechnianiem języka polskiego poza granicami kraju zajmują się instytucje podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i NaukiNarodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W sposób szczególny działania te wspiera powołany w 2022 r. Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

W tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków dniu uczniowie przypomnieli sobie historię Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego), który został ustanowiony przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku.  Z zaciekawieniem obejrzeli prezentację poświęconą najważniejszym wydarzeniom związanym z rozwojem ich języka ojczystego:

Następnie uczniowie wypowiadali się na temat tego, czym dla nich jest język ojczysty i czy zgadzają się z opinią prof. Jana Miodka,  że „Język ojczysty jest całym mną”.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbyły się pod hasłem „Przysłowie prawdę Ci powie”. Przysłowia, powiedzenia  uważane są za mądrość narodów. Ich funkcja polega na oddziaływaniu na odbiorcę, przestrzeganiu przed czymś, uczeniu czegoś ważnego na temat życia, nas samych.

W związku z powyższym uczniowie wybierali swoje ulubione przysłowie oraz interpretowali je plastycznie:

Dzieci uczestniczyły także w ćwiczeniach dramowych. Losowały karteczkę z przysłowiem i wymyślały scenkę, która mogłaby być ilustracją tego powiedzenia. Następnie występowały przed klasą, a pozostali uczniowie odgadywali, o jakie przysłowie chodzi.

                                          Opracowanie: MB, ACK