Budowanie poczucia własnej wartości i pewności siebie – zajęcia wychowawczo – profilaktyczne

Czynnikiem umacniającym poczucie pewności siebie

jest akceptowanie siebie jako wartościowej osoby”

Brian Tracy

Pewność siebie oraz poczucie własnej wartości jest podstawą wiary we własne zdolności, talenty i kompetencje. Pomaga radzić sobie z problemami i wyzwaniami dnia codziennego. Jak zatem budować pewność siebie i poczucie własnej wartości? O tych problemach rozmawialiśmy z młodzieżą Kliniki Psychiatrii na lekcjach wychowania do życia w rodzinie w ramach programu „Życie i zdrowie jako fundamentalne wartości”.

Aby zidentyfikować swoje mocne strony i talenty wykorzystaliśmy test osobowości Gallupa. Wynik testu pomogły w identyfikacji mocnych stron i indywidualnych predyspozycji. Poznawaliśmy techniki wspierające budowanie pewności siebie i poczucie własnej wartości.

Samoświadomość swoich emocji, znalezienie mocnych stron charakteru , rozwijanie umiejętności i docenianie swoich sukcesów – to stanowi fundament naszej tożsamości. Określenie tego, co dla nas jest akceptowalne, a co nie. Odwaga, by wyznaczyć granice i trzymanie się ich. Dobrze też jest kształtować pozytywną perspektywę, czyli patrzeć na sytuacje z pozytywnego punktu widzenia…

Trzeba nauczyć się mówić “nie”, gdy czujemy, że presja otoczenia jest sprzeczna z naszymi wartościami lub potrzebami.

Najważniejsze jest, aby być sobą i żyć zgodnie z własnymi wartościami, nawet jeśli oznacza to stawienie czoła presji otoczenia. I tego się trzymajmy. Powodzenia!

Opracowała: A. Boczek