W tym roku szkoła przyszpitalna w Lublinie świętuje 66-lecie swojego istnienia. Została założona w 1958 roku przez profesora Stanisława Piątkowskiego. W latach 1966-1970 placówka rozwijała się dzięki wsparciu i zaangażowaniu profesora Antoniego Gębali. Obydwaj lekarze, będący wizjonerami, uważali, że w procesie zdrowienia małych pacjentów niezbędni są pedagodzy, którzy stanowią nieodłączną część interdyscyplinarnego zespołu opiekującego się dzieckiem chorym i poprzez odpowiednie oddziaływania terapeutyczne mogą zapobiegać negatywnym skutkom hospitalizacji.

5 czerwca 1981 roku miała miejsce uroczystość nadania szkole przyszpitalnej imienia profesor Marii Grzegorzewskiej. Od tej pory dzień ten obchodzony jest jako święto szkoły.

Interaktywne zdjęcie Grona Pedagogicznego Szkoły Podstawowej Specjalnej przy PSK Nr 1 w Lublinie z 1981 roku: