Wychowanie do wartości
Materiały udostępnione przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w ramach kursu „Z uczniem w świat wartości”.
- o roli modelowania przez dorosłych zachowań chroniących wartości


Prezentacja „Smak gorącej czekolady”

- prezentacja jest wizualizacją mistrzowskiego przekazu wartości – takiej wynikającej z relacji i sygnałów płynących od wychowanków
Promowanie czytelnictwa i wartości

• Brzydkie kaczątko – Hans Ch. AndersenBrzydkie kaczątko

Baśń Andersena dotyka uniwersalnych problemów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Każdy powinien poznać historię brzydkiego kaczątka, które zmieniło się w pięknego łabędzia i zastanowić się nad losem tych, którzy są dyskryminowani z powodu swojego wyglądu, bo przecież inny nie znaczy gorszy.


• Kwoka – Jan Brzechwa
Czytelnictwo• Znajomi z zerówki – Małgorzata MusierowiczCzytelnictwo

Autorka pokazuje dzieciom, że w przyjaźni tkwi ogromna siła, która pomaga rozwiązywać przeróżne problemy. Nie jest najważniejsze co się ma, ale jakim się jest w stosunku do innych.


• Żabka i obcy – Max VelthuijsCzytelnictwo

Seria prostych i mądrych opowiadań, które pokazują dzieciom jak ważne są otwartość, przyjaźń, czym jest wyrozumiałość, ale też jak radzić sobie z wątpliwościami, uprzedzeniami, lękami.


• Ale ja tak chcę! – Beata Ostrowicka

Czytelnictwo

Piękna opowieść o prawdziwej przyjaźni, empatii i innych wartościach, które są ważne w życiu. Uczy dziecko tolerancji i otwarcia na odmienność. Uświadamia dzieciom, że postępowanie według zasady „ale ja tak chcę”, nie zawsze jest właściwe, a wręcz przeciwnie może być krzywdzące dla innych.


• Inny – Ryszard KapuścińskiCzytelnictwo

Książka ukazuje prawdę o człowieku, o jego niepowtarzalności, ale także o podejściu, traktowaniu człowieka przez drugiego człowieka, który także jest inny w oczach tego „Innego”. Świat jest jeden, ale sposobów spostrzegania jest tak wiele, że nie da się ich zliczyć. Inność według Kapuścińskiego to wartość, a nie coś co przynosi same straty.


• Jak uleczyć fanatyka – Amos OzCzytelnictwo

Świetna, zabawna i inteligentna książka, napisana wartkim tekstem. Trudne kwestie opowiedziane są z humorem.


• Bajki filozoficzne – Michel PiquemalCzytelnictwo

Mądre i wartościowe przypowieści, skłaniające do myślenia, wzbudzające różne refleksje. Każda z bajek jest na swój sposób interesująca i niesie ze sobą cenny, uniwersalny przekaz.


• Serce – Edmund de AmicisCzytelnictwo

Jedna z najbardziej wzruszających opowieści dla dzieci o szczerej przyjaźni, o miłości do rodziców, o sympatii do nauczycieli. Książka pełna mądrej dydaktyki, kształtująca charakter i podkreślająca pozytywne emocje.


• Moje drzewko pomarańczowe – Jose Mauro de VasconcelosCzytelnictwo

To wzruszająca książka o braku zrozumienia, cierpieniu, ale i o niezwykłej przyjaźni. Jest to również opowieść o tym, jak ważna w życiu każdego dziecka jest miłość, troska, czy ciepłe słowo. Każde dziecko ma prawo do szczęśliwego dzieciństwa, to ono daje siłę na całe życie.
Opracowanie: Anna Boczek