W filii zakwitły żonkile - ,,Łączy nas pamięć”W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią oraz pamięć, szacunek i nadzieję. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia. Żonkil stał się również symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.


W tym roku po raz pierwszy uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych przy USzD w Lublinie (hospitalizowani na Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży) przyłączyli się do akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Hasło przewodnie akcji: ,,Łączy nas pamięć” podkreśla siłę wspólnoty i solidarności.Łączy nas pamięć

Akcja rozpoczęła się rozmową wstępną. Nauczycielki przedstawiły uczniom cel i założenia przedsięwzięcia oraz przypomniały, czym był Holokaust. Uczniowie brali aktywny udział w dyskusji, próbując odpowiedzieć na pytanie: ,,Dlaczego ludzkość nie może zapomnieć o Holocauście?”.Łączy nas pamięć

Następnie uczniowie obejrzeli prezentację: ,,Getto warszawskie” oraz zapoznali się z losami bohaterów powstania w getcie, ludzi którzy w tym ,,nieludzkim świecie’’ chcieli uczynić życie normalnym. W szczególności przybliżona została sylwetka Marka Edelmana - ostatniego przywódcy bojowników ŻOB podczas powstania w getcie.


Kolejnym etapem akcji była projekcja filmu: "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943". Film wywarł na uczniach ogromne wrażenie oraz był punktem wyjścia do dyskusji o wartościach uniwersalnych: odwadze, honorze, bohaterstwie. Skłonił również młodzież do głębokich refleksji: Co mogę zrobić, aby to się już nigdy nie powtórzyło?, Jak mogę ocalić od zapomnienia?


Po głębokich przemyśleniach młodzież wykonała żonkile. Wszyscy byli zaangażowani w proces tworzenia tych niezwykłych kwiatów-symboli.


Łączy nas pamięć

Łączy nas pamięć

Łączy nas pamięć

Młodsi uczniowie kolorowali przygotowane przez nauczycielki żonkile.


Łączy nas pamięć

Wykonane kwiaty młodzież wręczyła społeczności szpitalnej: lekarzom, pielęgniarkom, terapeutkom - jako znak łączącej nas pamięci.


Łączy nas pamięć

Łączy nas pamięć

Uczniowie wykonali również gazetkę ścienną. Pracę umilała im muzyka żydowska.


Łączy nas pamięć

Łączy nas pamięć

Łączy nas pamięćOpracowanie:Beata Trochonowicz-Wach

Monika Krasnodębska

Natalia Sarzyńska- Wójtowicz