Radosna Niepodległość

Radosna Niepodległość

Radosna Niepodległość


Data 11 listopada 1918 roku ma szczególne miejsce w sercu każdego Polaka, jest momentem wyjątkowym w naszej historii.


Ojczyzna wolna, znowu wolna!

Tak bije serce, huczą skronie!

A Biały Orzeł w słońcu kwiatów

Przyleciał, by go ująć w dłonie.

...

Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek...

Dzisiaj radości kanonada!

Witamy wszyscy Niepodległość

I Jedenasty Listopada...


Ryszard Przymus "Ojczyzna wolna"97 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była doskonałą okazję do tego, by święto to uczcić w sposób szczególny. W Filii Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie uczniowie przygotowali z tej okazji projekt edukacyjny „Radosna Niepodległość”. Jego publiczna prezentacja odbyła się 6 listopada 2015 roku. Była to dla wszystkich zebranych żywa lekcja historii.

Gimnazjaliści przygotowywali się do tego wydarzenia przez ostatnie tygodnie: współredagowali scenariusz imprezy, wykonali elementy scenografii, gazetkę tematyczną, rekwizyty i zaproszenia. To oni byli głównymi aktorami, którzy do swojego projektu włączyli kolegów z młodszych klas. Opiekę nad uroczystością sprawowała Pani Mariola Bronisz.


Narodowe Święto Niepodległości

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia flagi i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż - słowno – muzyczny złożony z wierszy i pieśni legionowych. Kulminacyjnym punktem spotkania był tort urodzinowy i życzenia dla Ojczyzny z okazji Jej święta.


Narodowe Święto Niepodległości

Na zakończenie wystąpił Pan Dyrektor Krzysztof Baran, który podziękował wszystkim za wspaniały występ.


Narodowe Święto Niepodległości


Opracowanie: Mariola B.