Dzień górnika - BarbórkaDzień górnika

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami Bożego Narodzenia, Mikołajem, ale także z „Barbórką” – świętem górniczym. Z tej okazji zaprosiliśmy do przedszkola górników: Pana Zdzisława Cichosza oraz Pana Bartłomieja Grygiela z kopalni węgla kamiennego L.W. „Bogdanka”. Spotkanie odbyło się 30.11.2017r. w holu Kliniki Nefrologii.


Tego dnia dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, dowiedzieć się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel. Poznały również tradycje i zwyczaje związane z obchodami święta „Barbórki”.


Panowie przybyli do nas w mundurach górniczych. Z dużą dokładnością opowiedzieli o ich wyglądzie. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej - czako, szpadzie, kordzikowi i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. To wszystko było dla zgromadzonych dzieci dużą atrakcją. Ponadto padło wiele pytań dotyczących pracy górników, na które nasi goście starali się odpowiedzieć.


Po zakończonym spotkaniu górnicy obdarowali wszystkich zebranych słodyczami, a w ramach podziękowania nasze przedszkolaki wręczyły gościom pamiątkowe dyplomy oraz skromne upominki własnoręcznie wykonane na zajęciach plastycznych pod kierunkiem nauczycielek.„Święta Barbara w kopalni”


Schodzą górnicy pod ziemię

w ciemność daleką od słonka,

wychodzi im tu naprzeciw

Święta Barbara, patronka.


Płomień chybocze się w lampach,

na czarnej ścianie drżą cienie.


- Szczęść Boże - słychać głos świętej.

Serdeczne to pozdrowienie.


- Szczęść Boże - górnicy chórem

odrzekną swojej patronce.


I jasno w czarnej kopalni,

jak gdyby wzeszło tu słońce.E. Szelburg - Zarembina


Barbórka Barbórka Barbórka Barbórka Barbórka
Barbórka Barbórka Barbórka Barbórka Barbórka
Opracowały: A. Kwiatkowska, E. Klimiuk