WIZYTA STRAŻY POŻARNEJ W SZKOLE

4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji 12 maja strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odwiedzili uczniów filii szkoły w szpitalu przy ul. Abramowickiej.


Celem spotkania było przybliżenie zagadnień związanych z bezpieczeństwem pożarowym oraz zapobieganiem powstawaniu pożarów - w szkole, w szpitalu, w domu, na podwórku, a także w innych miejscach, gdzie mogą znaleźć się dzieci.


WIZYTA STRAŻY POŻARNEJ W SZKOLE

Pierwszym elementem zajęć było opisanie charakteru pracy strażaka, która łączy w sobie dużą odpowiedzialność i wielką odwagę, wiąże się również z niemałym niebezpieczeństwem.


Ponadto, strażacy przypomnieli uczniom o sposobie prawidłowego alarmowania straży pożarnej o niebezpieczeństwie. Dokładnie wyjaśnili i zaprezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy. Pod ich czujnym okiem dzieci wzięły udział w prezentacji.


WIZYTA STRAŻY POŻARNEJ W SZKOLE

Ogromną ciekawość dzieci wzbudził sprzęt ochrony osobistej strażaka oraz sprzęt ratowniczy: aparat tlenowy z maską, torba medyczna, deska ortopedyczna służąca do unieruchomienia i bezpiecznego transportu poszkodowanego, kołnierz ortopedyczny i inne elementy wyposażenia.


Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda strażak w pełni przygotowany do akcji ratowniczo-gaśniczej. Chętni przymierzyli kask i kombinezon strażacki. Niejednemu maluchowi z racji swojej wagi, sprawiło to nie lada problem.


WIZYTA STRAŻY POŻARNEJ W SZKOLE

WIZYTA STRAŻY POŻARNEJ W SZKOLE

Wszystkie dzieci były bardzo uważnymi słuchaczami, a także chętnie dzieliły się swoją wiedzą. Nie brakowało istotnych pytań, między innymi o to, do jakich zdarzeń należy wzywać straż pożarną, czy w szeregach straży pracują również kobiety, jak, krok po kroku, przebiega gaszenie pożaru i czy praca strażaka jest pasjonująca.


Uczniowie w imieniu swoim, dyrekcji szkoły oraz nauczycieli złożyli podziękowanie za przyjęcie zaproszenia. Na koniec spotkania, ku uciesze dzieci, goście odjechali wozem strażackim na sygnale.


WIZYTA STRAŻY POŻARNEJ W SZKOLE

Opracowanie: Magdalena Broniek